ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Makale > İşletim Sistemleri > Dos / Windows
 
Windows Mobile 6.1 Genel Bakış
 
Hepimiz Windows Mobile 7.0?ı beklerken Microsoft 6.1 i yayınladı ve bu kez microsoftun müşterilerden gelen feedbackleri oldukça önemsediğini 6.1 ile gelen, gerek grafiksel gerekse altyapı geliştirmelerinden anlıyoruz.Şimdi isterseniz gelen yenilikleri inceleyelim.
 

Yenilenmiş başlangıç ekranı:

Windows Mobile 6.1’i alıp kullanmaya başlayan birisi için göze çarpan ilk yenilik yenilenmiş homescreen.Artık neredeyse tüm işlemlerimizi başlangıç ekranı üzerinden gerçekleştirebiliriz.Notificationlar ,mesajlar çağrılar takvim fotoğraflar favori videolarınız.Peki 6.0 yada 5.0ekranını düşünürsek bu kadar fazla alanı nasıl elde edebiliriz.Sliding Panel sayesinde..

  

Buradaki resimlerden görebileceğiniz gibi varolan birçok uygulamaya geçiş gerçekleştirebiliyoruz.Aşağıya doğru çeşittli kategoriler mevcut.Örneğin notification paneli üzerinde durarak sağa doğru sliding paneli kullanarak yeni mesajlar cevapsiz çağrılar vb gibi ayarları gerçekleştrebiliriz.Sliding panel içerisinde toplam 4 bölüm bulunuyor.

Notifications,Settings,Calendar,Getting Started

Örneğin sadece ana ekranı kullanarak ekstra bölümlere girmeden calendar ekranına gelerek sliding panel aracılığı ile yeni randevular oluşturabilir yada bunları görüntüleyebiliriz

Office Mobiler 6.1

Windows Mobile 6.1 ile gelen bir diğer geliştirmede office mobile alanında.Office Mobile 6.1 sürümüne yükseltilmiş.Bu yükseltmeyle birlikte gelen yenilikler neler peki?

Öncelikle artık office 2007 hepimizin hayatına girmiş bulunuyor.Office 2007 ile birliktede bildiğimiz gibi yeni formatlarla tanıştık.İşte office mobile 6.1 ,office 2007 formatlarının hepsiyle uyumlu çalışabilmektedir.

Yani artık office 2007 ile hazırladığımız dosyalarımızı rahatlıkla cihazımızda görüntüleyebileceğiz.Uygun bir vga adaptörü ile powerpoint sunumlarınızı rahatlıkla mobile olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer özellikte bildiğimiz gibi Windows Mobile 6.0’da office mobile içerisinde word excel ve powerpoint vardır.Office Mobile 6.1 ile birlikte office mobile içerisinde artık one note client’ıda görebiliriz.Neydi One note client:

Toplantı notlarını, beyin fırtınası notlarını, fikirleri ve düşünceleri, tartışmalardan sesleri, görüşmelerden görüntüleri, diyagramları ve benzerlerini klavyeyi, kalemi veya OneNote’taki kayıt yeteneklerini kullanarak hızlı bir şekilde yakalama şansına sahipsiniz.Webde yada çalıştığınız bir program üzerindeki görüntüleri anında alabilirsiniz.( Windows logo tuşu + S)

One note bilgisayarınızda One note ile sürekli tümleşik çalışacaktır.One note mobile üzerinde gün içerisined çeşitli notlar,resimler kayıtlar kaydettiniz.Aynı şekilde bilgisayarınızda bu şekilde kayıtlar oluşturdunuz.Ardından bilgisayarınız ile cihazınız senkronizasyona girdiği anda OneNote olarak Active Sync ayarlarında seknronize olmayı seçerseniz otomatik senkronize işlemi gerçekleşecektir.

OneNote mobile içerisinde notlarımızı değişik yazı karakterleriyle hazırlayabilir,bunlara varolan resimleri yada kamera ile çekeceğimiz resimlerei yada ses kayıtlarını ekleyebiliriz.

Tümleşik Görev Yöneticisi

Önceki windows Mobile sürümlerinde genellikle 3. Party task manager aplicationları kullanıyorduk.Arka planda çalışan programlar her zaman cihazımız için performans kaybı yaratmaktadır.

Fakat Windows Mobile 6.1 ile birlikte artık görev yöneticisi tümleşik olarak OS;’ye entegre edilmiş.Bu uzun süredir beklenen bir özellikti.Tümleşik task manager ekranı bizim kullanıdğımız windows desktop pclerdeki task manager ile oldukça benzerlik göstermekte.

Bildiğimiz giib mobile işletim sisteminde sağ üst taraftaki X’ya bastığımızda aslında bu program tam olarak kapatılmıyor ve daha sonra çalışmak üzere arka plana atılıyor.Windows Task manager ile bu programları tamamen kapatabiliyoruz.Ens task tuşu ile bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

Aynı zamanda yine aygıtmızın kullandığı ram miktarı yada işlemci gücü gibi gösterimlerle performans kontrolü sağlayabiliriz.

Geliştirilmiş Web Browsing:

İlgi çekici yeniliklerin olduğu bir diğer bölüm ise explorer.İilk gözümüze çarpan yenilik zoom in zoom out özelliği.Peki nedir bu özellik.Windows Mobile ile herhangi bir sayfada gezirken genelde web sayfasının çerceveleri geniş olduğundan ekranın diğer ksıımlarını görmek için scrollu kaydıramamız gerekiyordu.Buda bir zaman kaybı olabilir.

Peki siz bir sayfanın sadece belirli kısımlarını okumak,kalan diğer yerleri ise hızlıca geçmek istiyorsunuz.Bunun için bir web sayfası tamamen yüklendikten sonra zoom out özelliğini kullanarak sayfayı bir şablon gibi görebilirsiniz.Kuşbakışı bu görüntüden sonra sayfada istediğini bölüme hızlıca ilerleyebilir ve okumak istediğiniz bölge üzerinde zoom in’e tıklayabilirsiniz.Böylece istenilen yeri okuyabiliyorsunuz.

Aynı zamanda internet explorer mobile flash desteğinin yanısıra silverlight ve h.264 ile encode edilmiş videolar içinde destek vermektedir.Yani aygıtınızdan zengin içerikli bir internet deneyimi yaşamanıza olanak sağlayan geliştirmeler bulunuyor.h.264 bildiğimiz gibi mpeg 2 den sonra mpeg 4 yerine orataya çıkan yüksek görüntü kalitesinde encode edilmiş videolardır.İnternet üzerinde h.264 kullanılarak yayınlar devam ediyor halen.

Son olarak internet explorer mobile ,windows 6.1 ile birlikte yaklaşık %30a varan oranlarda daha hızlı surf imkanı vermektedir.

Messaging Teknolojisi:

Windows Mobile 6.1 ile birlikte messaging teknolojisi ile ilgilide bir çok yeniliğe rastlayabiliyoruz.

Exchange Auto Discovery: Bildiğimiz gibi exchange 2007 ile birlikte auto discover özelliğiyle tanışmış olduk.Kısaca hatırlarsak auot discoverin ne olduğunu.auto discover özelliği servisi sayesinde clientlar üzerinde outlooklarda tek tek exchange serverı belirtmemize gerek kalmadan domain ismini yazarak bu servis sayesinde ,logon olunan kullanıcı adı ve parola ile kurulum gerçekleşebiliyordu.Benzer bir sistem mobile 6.a içinde geçerli.Exchange hesabı kurulumu sırasında exchange ipsini belirtmeden önce bize Exchange Server ayarlarını detect edip etmeyeceğini soruyor.Bu özellik sayesinde kurulum işlemlerinde önemli bir zaman kazancı yaşanmaktadır.

Auto Complete: Bir diğer özellik ise auto complete özelliği.aslına bakarsanız bu özellik windows mobile 6.0 professional için zaten mevcuttu.yalnız standart edition için 6.1de bu özellik sunulmuştur.Bu özellik sayseinde kullanıcılar mail gönderimi sırasında aynen outlookda olduğu gibi ismi yazmaya başladığında contact listesinden otomatik olarak tamamlanacaktır.Aslında küçük gibi görünen bu özellik günlük hayatımızda oldukça vakit kazandıran bir işleme dönüşmektedir.

Optimize Edilmiş Bandwidth:Kolay kolay farkedilemeyen ama önemli geliştirmelerden biriside bant genişliği kullanımıdır.Exchange,pop3 yada IMAP kullanımı için SP1 ile birlikte senkronizayon yapısı yeniden dizayn edildi.Ve yaklaşık %60a varan bir bantwidth kazancı sağlanmaktadır.Aynı zamanda windows mobile 6.0a göre %33 oranında pil kazancı sağlanmıştır.

Bir sonraki postta sp1 ile birlikte windows mobile 6.1 kullanan cihazlar üzerinde kullanabileceğimiz policylere göz atacağız.

 
Etiketler: modile 6.1 office mobiler genel bakış
 
Yazar: Anıl Erduran
Tarih: 09.02.2009 22:16:29 | Okuma: 3028 | Oy: 0,5

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri